ՍՈՒՐԵՆ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԸ` ԵՎՐՈԳԵՈԳՐԱՖԻՔՍ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ԱՆԴԱՄ
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը Եվրոգեոգրաֆիքս ասոցիացիայի կառավարման խորհրդի նոր անդամների ընտրության արդյունքում երկրորդ անգամ ընտրվել է կառավարման խորհրդի անդամ:
Մայիսի 19-21-ը Ռիգայում ընթանում է Եվրոգեոգրաֆիքս ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեան, որին մասնակցում են Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը և կոմիտեի ֆինանսատնտեսագիտական վարչության պետ Գևորգ Սարդարյանը:
Ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեան կրում է ամենամյա բնույթ, որին մասնակցում են ասոցիացիայի անդամ երկրների լիազոր մարմինների, ինչպես նաև ասոցիացիայի գործընկերներ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Կադաստրի կոմիտեն իր ակտիվ ներգրավվածությունն ունի Եվրոգեոգրաֆիքս ասոցիացիայի շրջանակներում կազմակերպվող միջոցառումներին: Դեռևս 2023 թվականին Սուրեն Թովմասյանն ընտրվել էր կառավարման խորհրդի անդամ։ Վերջին երկու տարիների կառուցողական աշխատանքի արդյունքում, կառավարման խորհրդի նոր անդամների ընտրության ժամանակ Սուրեն Թովմասյանը վերընտրվեց:
Կառավարման խորհուրդը պատասխանատու է ասոցիացիայի ընդհանուր կառավարման համար։ Այն կազմված է նախագահից, ով նախագահում է ասոցիացիան և առնվազն վեց անդամից, ովքեր լիիրավ անդամների ներկայացուցիչներ են:
Կառավարման խորհուրդն առաջարկում է կազմակերպության տարեկան բյուջեն, որը ներկայացնում է ընդհանուր ժողովի հաստատմանը գանձապետի միջոցով՝ կազմակերպության կանոնադրության համապատասխան հոդվածի համաձայն:
Սուրեն Թովմասյանը երկկողմ աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել ասոցիացիայի անդամ երկրների՝ ոլորտը ներկայացնող պատվիրակությունների ներկայացուցիչների հետ, քննարկվել են մասնագիտական բնագավառում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր և համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Գլխավոր ասամբլեայի օրակարգը ընդգրկում է ասոցիացիայի տարեկան հաշվետվության ներկայացումը, 2025 թվականի գործառնական պլանը, կառավարման խորհրդի նոր անդամների ընտրությունը, անդամակցության ռազմավարությունը, ինչպես նաև բյուջեն և բաժանորդագրություններին առնչվող հարցեր:

СУРЕН ТОВМАСЯН — ЧЛЕН СОВЕТА ПРАВЛЕНИЯ «EUROGEOGRAPHICS»
С 19 по 21 мая в Риге проходит Генеральная ассамблея ассоциации EuroGeographics, в которой принимают участие Рукововдитель Комитета кадастра Сурен Товмасян и начальник Финансово-экономического управления Комитета Геворг Сардарян.
Генеральная ассамблея ассоциации проводится ежегодно и в ней участвуют представители уполномоченных органов стран-членов ассоциации, а также представители международных организаций.
Комитет кадастра активно участвует в мероприятиях, проводимых в рамках ассоциации EuroGeographics. Ещё в 2023 году Сурен Товмасян был избран членом Правления. По итогам двухлетней конструктивной работы, во время выборов новых членов Правления Сурен Товмасян был переизбран.
Совет правления отвечает за общее управление ассоциацией и состоит из президента, который возглавляет ассоциацию, и как минимум шести членов, являющихся представителями полноправных членов ассоциации.
Правление предлагает годовой бюджет организации, который представляется на утверждение Генеральной ассамблеи через казначея в соответствии с соответствующей статьёй Устава организации.
Сурен Товмасян провел двусторонние рабочие встречи с представителями делегаций стран-членов ассоциации, представляющих соответствующую отрасль. Были обсуждены вопросы взаимного интереса в профессиональной сфере и возможные направления сотрудничества.
Повестка дня Главной ассамблеи включает представление годового отчёта ассоциации, план действий на 2025 год, выбор новых членов Правления, стратегию членства, а также вопросы бюджета и подписки.