ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ․ ԲԵԼԳԻԱ
Հունիսի 24-ից 25-ը Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը և ղեկավարի օգնական Ռուզաննա Խաչատրյանը մասնակցում էին Բրյուսելում ընթացող ՄԱԿ-ի գլոբալ երկրատարածական տեղեկատվության կառավարման հարցերով փորձագետների Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի (UN-GGIM: Europe) 12-րդ լիագումար նստաշրջանին։
Գլոբալ երկրատարածական տեղեկատվության կառավարման հարցերով փորձագետների կոմիտեն ստեղծվել է 2011 թվականի հուլիսի 27-ին՝ Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի որոշմամբ՝ ելնելով համաշխարհային երկրատարածական տեղեկատվության ոլորտում միջազգային համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունից:
Կոմիտեի կազմում ընդգրկված են ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ պետությունների, ինչպես նաև միջազգային մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների փորձագետները։
Գլոբալ երկրատարածական տեղեկատվության կառավարման հարցերով ՄԱԿ-ի փորձագետների Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի լիագումար նստաշրջաններն անցկացվում են ամենամյա պարբերականությամբ:
Միջոցառման շրջանակում Կադաստրի կոմիտեի պատվիրակության անդամները ծանոթացել են Գլոբալ երկրատարածական տեղեկատվության կառավարման հարցերով փորձագետների Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի զեկույցին, նախորդ նստաշրջանի ընթացքում թարմացված աշխատանքային ծրագրի իրականացման ընթացքին, գրանցված արդյունքներին, մասնակցել կառույցի գործունեության հետագա ուղղությունների նախանշմանն առնչվող քննարկումներին։
Կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը հանդես է եկել միջոցառման օրակարգի «Վստահելի տվյալներ-երկրատարածական տվյալներ» թեմային առնչվող՝ «Հայաստանի ուղին դեպի Ազգային տարածական տվյալների ենթակառուցվածքի ձևավորում» վերնագրով շնորհանդեսով։

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО: БЕЛЬГИЯ
С 24 по 25 июня заместитель руководителя Комитета кадастра Нане Казарян и помощник руководителя Рузанна Хачатрян приняли участие в 12-й пленарной сессии Регионального комитета экспертов Организации Объединенных Наций по глобальному управлению геопространственной информацией для Европы (UN-GGIM: Europe), проходившей в Брюсселе.
Комитет экспертов по глобальному управлению геопространственной информацией был создан 27 июля 2011 года решением Экономического и социального совета ООН, исходя из необходимости стимулирования международного сотрудничества в области глобальной геопространственной информации.
В состав Комитета входят эксперты всех государств-членов ООН, а также ряда авторитетных международных организаций.
Пленарные сессии Европейского регионального комитета проводятся ежегодно.
В рамках мероприятия члены делегации Комитета кадастра ознакомились с докладом регионального комитета, ходом реализации рабочей программы, обновлённой в ходе предыдущей сессии и достигнутыми результатами, а также приняли участие в обсуждениях, касающихся определения дальнейших направлений деятельности комитета.
Заместитель руководителя Комитета Нане Казарян выступила с презентацией на тему «Путь Армении к формированию национальной инфраструктуры пространственных данных», посвящённой теме повестки дня мероприятия «Достоверные данные — геопространственные данные».