«ՀԵՏԱԴԱՐՁ ՀԻՓՈԹԵՔ» ԵՎ «ԿՈՂԱԿՑԻ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔ».Նոր իրավական ինստիտուտներ
Կադաստրի կոմիտեն նախաձեռնել է նոր օրենսդրական փոփոխություն, որով առաջարկվում է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում ներդնել «հետադարձ հիփոթեք» և «կողակցի սեփականության իրավունք» ինստիտուտները, որոնք հնարավորություն կտան կենսաթոշակային տարիքի հասած քաղաքացիներին, որոնք ունեն սեփական բնակարան, տուն կամ այգետնակ, գրավադրելու իրենց գույքը և դրա դիմաց ստանալու պարբերական եկամուտներ՝ առանց ողջ կյանքի ընթացքում վճարումներ կատարելու։
Գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը պահպանվում է ամբողջ պայմանագրային ժամանակահատվածում։
Այսպիսով` քաղաքացիները կկարողանան իրենց գույքի արժեքի հաշվին ստանալ եկամուտ՝ շարունակելով պահպանել ինչպես սեփականության, այնպես էլ դա օգտագործելու, այդտեղ բնակվելու իրավունքը։
Նախագծով սահմանվում են էական երաշխիքներ.
- հետադարձ հիփոթեքի տարեկան տոկոսադրույքը չի կարող գերազանցել տվյալ պահին գործող հիփոթեքային վարկերի նվազագույն տարեկան տոկոսադրույքը,
- գույքը պարտադիր ապահովագրվում է, կատարվում են հարկային պարտավորությունները, հատուկ մեխանիզմների միջոցով պահպանվում է գույքի բարեկարգությունը,
- գրավատուի կամ նրա իրավահաջորդների պարտավորությունները չեն կարող գերազանցել գույքի իրացումից ստացված գումարի չափը,
- սահմանվում է նախնական խորհրդատվության պարտադիր պահանջ՝ ֆինանսական և իրավական ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով։
Կողակցի սեփականության իրավունքը միաժամանակ նախատեսում է, որ ամուսնության ընթացքում ձեռք բերված և ընդհանուր համատեղ սեփականություն հանդիսացող գույքը սեփականատերերի դիմումի հիման վրա կարող է գրանցվել որպես կողակցի սեփականություն, ինչի արդյունքում՝ ամուսիններից մեկի մահից հետո, կողակիցը շարունակում է սեփականության իրավունքով անխոչընդոտ տնօրինել և օգտագործել իր կենցաղային միջավայրը՝ բնակարանը կամ տունը՝ որպես մեկ ամբողջական գույքային միավոր, առանց այդ փուլում գույքը մյուս ժառանգների հետ բաժանելու անհրաժեշտության։
Ամուսնության ընթացքում գույքի գրանցումը որպես կողակցի սեփականություն նաև ապահովում է իրավական հստակություն և գույքային հարաբերությունների կանխատեսելի զարգացում՝ ամրապնդելով ամուսնու սոցիալական պաշտպանվածությունը։
Այս ինստիտուտները լայնորեն կիրառվում են մի շարք զարգացած երկրներում (ԱՄՆ, Կանադա, Մեծ Բրիտանիա)՝ ապահովելով սեփականության իրավունքի լիարժեք իրացում, ֆինանսական գործիքների ընդլայնում և քաղաքացիների համար ստեղծում են իրենց գույքի արժեքը կայուն եկամտի վերածելու նոր հնարավորություն։

The Cadastre Committee has initiated a new legislative amendment proposing to introduce the concepts of “reverse mortgage” and “spousal homestead right” into the Civil Code of the Republic of Armenia. These mechanisms would allow citizens of retirement age who own residential property—such as an apartment, house, or garden house—to mortgage their property and receive regular income in return, without having to make any payments during their lifetime.
Ownership rights to the property are retained throughout the entire term of the contract. Thus, citizens will be able to receive income based on the value of their property while retaining both ownership and the right to use and reside in it.
The draft law establishes a number of essential safeguards:
- The annual interest rate for a reverse mortgage may not exceed the minimum annual interest rate applicable to mortgage loans at the time;
- The property must be insured, tax obligations must be fulfilled, and special mechanisms will ensure the maintenance and upkeep of the property;
- The obligations of the mortgagor or their heirs may not exceed the amount obtained from the sale of the property;
- A mandatory pre-contractual consultation requirement is introduced to help minimize financial and legal risks.
The spousal homestead right provision also stipulates that property acquired during marriage and constituting joint marital ownership may, upon the owners’ request, be registered as spousal homestead. As a result, in the event of the death of one spouse, the surviving spouse retains unrestricted ownership and use of the shared home — the apartment or house — as a single, indivisible property unit, without the need to divide it with other heirs at that stage.
Registering property as spousal homestead during the marriage also ensures legal clarity and a predictable development of property relations, thereby strengthening the social protection of the spouse.
These regulations are widely used in several developed countries (the United States, Canada, the United Kingdom), providing full realization of property rights, expanding financial instruments, and creating a new opportunity for citizens to convert the value of their property into a stable income.