Բրյուսել․ Վերապատրաստման դասընթացներ «Աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերը բնական աղետների ժամանակ» խորագրով
08.12.2022
Դեկտեմբերի 5-ից 8-ը Բրյուսելի Վրիջ համալսարանում անցկացվում է «Աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերը բնական աղետների ժամանակ» խորագրով վերապատրաստման դասընթացները:
«Գեոթակ» (GeoTAK) ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված վերապատրաստման դասընթացներին Կադաստրի կոմիտեից մասնակցում են հողաշինարարության բաժնի պետ Մկրտիչ Մկրտչյանը և կոմիտեի ղեկավարի օգնական Մարինե Սահակյանը:
Ծրագրին, որը միտված է բարձրագույն կրթության կարողությունների զարգացմանը, մասնակցում են Հայաստանի և Ղրղզստանի համապատասխան ոլորտի մասնագետները:
Դասընթացների ընթացքում արտասահմանյան առաջատար փորձագետները վերապատրաստման մասնակիցներին են ներկայացրել տարերային աղետների (երկրաշարժ, սողանք, հրաբուխ) ժամանակ տվյալների կառավարման առանձնահատկությունները, դրանց տեղակապումը քարտեզների հետ, այդ գործընթացում կիրառվող էլեկտրոնային ծրագրերը:
Ծրագրի մասնակիցներն ակտիվորեն քննարկել և նյութեր են նախապատրաստել համատեղ միջբուհական գիտական ծրագրի իրականացման ուղղությամբ (PHD), ինչպես նաև քննարկվել են այլ ծրագրային առաջարկներ:
Քառօրյա այցի շրջանակներում մասնակիցներին մանրամասն ներկայացվել է EM-DAT բնական աղետների տվյալների միջազգային բազայի էլեկտրոնային ծրագիրը:
Մասնակիցներն այցելել են նաև բնական աղետների էպիդեմոլոգիայի հետազոտման կենտրոն և Եվրամիության խորհրդարան, տեղում ծանոթացել ոլորտի նորարություններին:

Брюсcель. Тренинг "Геоинформационные системы при стихийных бедствиях"
С 5-ого по 8-ое  декабря в Брюссельском свободном  университете (VUB) проходили  тренинги на тему "Геоинформационные системы при стихийных бедствиях".
На  тренингах, организованных в рамках  программы «ГеоТАК», принимали участие начальник отдела землеустроительства Комитета Кадастра Мкртич Мкртчян и помощник руководителя комитета Марине Саакян.
В программе, целью которой  является развитие потенциала высшего образования,  участвовали специалисты из  Армении и Кыргызстана.
Зарубежные специалисты  представили  особенности управления данными при стихийных бедствиях (землетрясения, оползни, извержения вулканов)  и электронные программы, используемые в этих  процессах.
В рамках четырехдневного визита  была подробно представлена ​​электронная программа международной базы данных стихийных бедствий EM-DAT.
Участники программы   подготовили материалы для реализации совместной межвузовской научной программы (PHD).
Участники  также посетили исследовательский центр эпидемиологии стихийных бедствий и Парламент Европейского Союза, где ознакомились с новинками отрасли.