Մալթայում կայացավ Եվրոգեոգրաֆիքսի համաժողովը
Մարտի 19-ից 22-ը ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը և կոմիտեի ֆինանսատնտեսագիտական վարչության պետ Գևորգ Սարդարյանը Մալթայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վալետտայում մասնակցում են Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության 2023 թվականի Գլխավոր համաժողովին:
Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության ամենամյա Գլխավոր ասամբլեան ոլորտի կարևորագույն իրադարձություններից է, որին բարձրագույն մակարդակով մասնակցում են գեոդեզիայի ոլորտի Եվրոպական ամբողջ համայնքը՝ 46 երկրներից քարտեզագրման, կադաստրի և հողերի գրանցման մոտ 60 ազգային լիազոր մարմիններ:
Կադաստրի կոմիտեն Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության լիիրավ անդամ է: Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության առաքելությունն է աշխարհագրական տեղեկատվության հավաքագրման միջոցով զարգացնել եվրոպական տարածական տվյալների բազայի ենթակառուցվածքը` իր մեջ ներառելով տեղագրական, կադաստրային և հողերի վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Գլխավոր համաժողովը կազմակերպության անդամ հանդիսացող երկրների համապատասխան լիազոր մարմինների ղեկավարների տարեկան հանդիպումն է:
Համաժողովը կարևորագույն հարթակ է ոլորտի նորարարություններին, դրանցով պայմանավորված փոփոխություններին ծանոթանալու, օտարերկրյա գործընկերների հետ նոր աշխատանքային կապեր հաստատելու և փորձի փոխանակման համար:
Գլխավոր համաժողովի հիմնական թեման է՝ «Ավելի փոքր Ազգային քարտեզագրման և կադաստրային գործակալությունների (NMCAs) առջև ծառացած մարտահրավերներն ու հնարավորությունները»:

Генеральная конференция «ЕвроГеографикс» в Республике Мальта
С 19 по 22 марта глава Комитета кадастра  Сурен Товмасян и начальник финансово-экономического отдела Геворг Сардарян принимают участие в Генеральной конференции ассоциации «ЕвроГеографикс» 2023 , который проходит  в столице  Мальты, Валлетте.
Ежегодная Генеральная конференция  «ЕвроГеографикс» является одной из важнейших событий в области геодезии , в котором на самом высоком уровне принимает участие около 60 национальных органов кадастра  и картографии из 46 стран. Комитет кадастра также является полноправным членом  «Еврогеографикс».
Задачей ассоциации  заключается в развитии инфраструктуры европейской пространственной базы данных посредством сбора географической информации, включая топографическую, кадастровую и земельную информацию.
Конференция является важнейшей площадкой для ознакомления с новинками отрасли, установления новых деловых отношений с зарубежными партнерами и обмена опытом.
Основная тема Генеральной конференции - «Вызовы и возможности, стоящие перед небольшими Национальными картографическими и кадастровыми агентствами (NMCAs)».