Մալթայում կայացավ Եվրոգեոգրաֆիքսի համաժողովը
Մարտի 19-ից 22-ը ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը և կոմիտեի ֆինանսատնտեսագիտական վարչության պետ Գևորգ Սարդարյանը Մալթայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վալետտայում մասնակցում են Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության 2023 թվականի Գլխավոր համաժողովին:
Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության ամենամյա Գլխավոր ասամբլեան ոլորտի կարևորագույն իրադարձություններից է, որին բարձրագույն մակարդակով մասնակցում են գեոդեզիայի ոլորտի Եվրոպական ամբողջ համայնքը՝ 46 երկրներից քարտեզագրման, կադաստրի և հողերի գրանցման մոտ 60 ազգային լիազոր մարմիններ:
Կադաստրի կոմիտեն Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության լիիրավ անդամ է: Եվրոգեոգրաֆիքս կազմակերպության առաքելությունն է աշխարհագրական տեղեկատվության հավաքագրման միջոցով զարգացնել եվրոպական տարածական տվյալների բազայի ենթակառուցվածքը` իր մեջ ներառելով տեղագրական, կադաստրային և հողերի վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Գլխավոր համաժողովը կազմակերպության անդամ հանդիսացող երկրների համապատասխան լիազոր մարմինների ղեկավարների տարեկան հանդիպումն է:
Համաժողովը կարևորագույն հարթակ է ոլորտի նորարարություններին, դրանցով պայմանավորված փոփոխություններին ծանոթանալու, օտարերկրյա գործընկերների հետ նոր աշխատանքային կապեր հաստատելու և փորձի փոխանակման համար:
Գլխավոր համաժողովի հիմնական թեման է՝ «Ավելի փոքր Ազգային քարտեզագրման և կադաստրային գործակալությունների (NMCAs) առջև ծառացած մարտահրավերներն ու հնարավորությունները»:

EUROGEOGRAPHICS CONFERENCE IN MALTA
Suren Tovmasyan, head of the RA Cadastre Committee, and Gevorg Sardaryan, head of the financial and economic department of the committee, are participating in the 2023 EuroGeographics General Assembly in Valletta, Malta, from March 19 to 22.
The annual Eurogeographics General Assembly is one of the most important events, attended by the entire European geodetic community, around 60 national authorities of mapping, cadastre and land management from 46 countries.
The Cadastre Committee is a full member of Eurogeographics. Eurogeographics' mission is to develop the European spatial database infrastructure through the collection of geographic information.
Eurogeographics General Conference is the annual meeting of the member countries’ heads. The conference is an important platform for getting acquainted with the innovations, making new cooperation with international partners and exchanging experience.
The main theme of the General Conference is "Challenges and Opportunities Facing Smaller National Mapping and Cadastre Agencies (NMCAs)".