ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ․ ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպություն
Այսօր՝ մարտի 31-ին Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության փորձագետներին և նրա հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցչին:
Հանդպմանը մասնակցում էին «Թվային տեխնոլոգիաները՝ ի աջակցություն գյուղատնտեսության արժեքային շղթաների և գյուղական համայնքների զարգացման» ծրագրի (TCP/ARM/3903) գլխավոր տեխնիկական պատասխանատու տիկին Դանիելա Դի Ջիանանտոնիոն և պարոն Մաքսիմ Գորգանը, ինչպես նաև հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի ղեկավար Վարդան Բարսեղյանը:
Ծրագիրը միտված է օժանդակելու էկոնոմիկայի նախարարությանը խաղողի այգիների գրանցման համակարգի (VRS) ներդրման և շահագործման գործում՝ զարգացնելով VRS-ի արդյունավետ օգտագործման կարողությունները: ՊԳԿ-ն նաև կաջակցի բջջային հավելվածի մշակման գործընթացին` գյուղացիական տնտեսությունների թվային ծառայությունների հասանելիությունը բարձրացնելու համար:
Ողջունելով ծրագրի պատասխանատուներին և կարևորելով պետական մյուս գերատեսչությունների հետ շարունակական և ակտիվ փոխգործակցությունը՝ կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու ցանկացած նախաձեռնության, որը բխում է ՀՀ շահերից և միտված է պետության զարգացմանն ու բարօրությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ծրագրի շրջանակներում իրականացվելիք անհրաժեշտ միջոցառումները, համատեղ աշխատանքների կատարման հաջորդականությունը, հետագայում հնարավոր խնդիրների և մարտահրավերների հաղթահարման ուղիները:
Անդրադարձ կատարվեց տարածական տվյալների ճշգրտման, դրանց հետագա կառավարման արդյունավետության և թարմացման անհրաժեշտությանը:
Կոմիտեի ղեկավարը փորձագետներին ծանոթացրեց նաև կոմիտեի գործունեության ընթացիկ իրավիճակին և ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ համառոտ ներկայացնելով ընթացող միջազգային ծրագրերն ու օրենսդրական բարեփոխումները, որոնք կարող են նպաստել փորձագետների հայաստանյան գործունեությանը:

INTERNATIONAL COOPERATION: Food and Agriculture Organization of the United Nations
Today, on March 31, Head of the Cadastre Committee, Suren Tovmasyan, hosted the experts of the UN Food and Agriculture Organization and the representative of Armenian office.
Ms. Daniela Di Gianantonio, the Chief Technical Officer of the "Digital Technologies in Support of Agricultural Value Chains and Rural Communities Development" program (TCP/ARM/3903), and Mr. Maxim Gorgan, as well as Vardan Barseghyan, Program Manager of the Armenia Office were present at the meeting.
The project aims to assist the Ministry of Economy in the implementation and operation of the Vineyard Registration System (VRS) by developing the capacity for effective use of the VRS. FAO will also support the development of a mobile application to increase access to digital services for farmers.
Welcoming the project managers and highlighting the continuous and active interaction with other state agencies, the head of the committee, Suren Tovmasyan, expressed his readiness to support any initiative that derives from the interests of the Republic of Armenia and is aimed at the development and prosperity of the country.
During the meeting, the parties discussed the necessary activities to be implemented within the framework of the project, the sequence of joint works, the ways to overcome possible problems and challenges in the future.
Reference was made to the need for spatial data specification, their further management efficiency and updating.
Suren Tovmasyan also presented the current situation of the committee's activity and the reforms, briefly presenting the ongoing international programs and legislative reforms that can contribute to the experts' activities in Armenia.