Հայաստանյան պատվիրակությունը Ժնևում էր
2023 թվականի ապրիլի 4-5-ը Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում կայացավ ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) հողային ռեսուրսների կառավարման աշխատանքային խմբի (ՀԿԱԽ) 13-րդ նիստը։
Հայաստանյան պատվիրակության կազմում էին ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արևիկ Ավոյանը և կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Մհեր Խաչատրյանը, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը։
ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի աշխատանքային այս խմբի նիստերը կայանում են երկու տարին մեկ անգամ՝ հողային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում քաղաքականությունը մշակելու և հիմնական ուղղությունները նախանշելու նպատակով։
Միջոցառման շրջանակներում կոմիտեի պատվիրակությունը մասնակցեց ԵՏՀ Հողային ռեսուրսների կառավարման աշխատանքային խմբի ղեկավարի, ղեկավարի երկու տեղակալների, ինչպես նաև բյուրոյի նոր անդամների ընտրությանը, Հողերի կառավարման հարցերով աշխատանքային խմբի (WPLA) աշխատանքային ծրագրի իրականացման ընթացքի վերստուգմանը, 2024-2025 թ. համար նախատեսված աշխանքային ծրագրի և 2025-2030 թվականների գործունեության բնագավառների շրջանակային նախագծի հաստատմանը:
ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արևիկ Ավոյանը նիստի շրջանակներում ներկայացրեց «Հողերի կառավարման քաղաքականությունը և վերջին բարեփոխումները» վերնագրով շնորհանդես։
Ի թիվս բազմաթիվ հարցերի, աշխատանքային խումբը անդրադարձավ նաև ՄԱԿ-ի անդամ-երկրների կառավարությունների առջև ծառացած գլոբալ, այդ թվում՝ էկոհամակարգերին և հողերի կառավարման անվտանգությանը առնչվող մարտահրավերներին:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին նաև տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս արագացված թվայնացնմանը, հողերի կառավարման ապագա դերակատարությանը, կայուն զարգացմանը և գույքային իրավունքների պաշտպանվածությանը վերաբերող հարցեր:

ARMENIAN DELEGATION IN GENEVA
The 13th session of the UNECE Working Party on Land Administration was held on April 4-5, 2023 in Geneva, Switzerland.
Arevik Avoyan, the deputy head of the RA Cadastre Committee, Mher Khachatryan, the general secretary of the Committee, Armen Ghularyan, the chairman of the RA Urban Development Committee presented the Armenian delegation.
The meetings of the UN Economic Commission for Europe working group are held every two years in order to develop the policy and outline the main directions in land administration.
Within the framework of the event, the committee's delegation participated in the election to the head, two deputy heads of the EEC Land Administration working group, as well as election of the new bureau members. Participants implemented work program review of the Working Party on Land Administration, participated in the approval of the structural plan for 2024-2025 and the approval of the Activity Programs for 2025-2030.
Arevik Avoyan, deputy head of the RA Cadastre Committee, had a presentation entitled "Land Administration Policy and Recent Reforms" within the framework of the session.
Among many issues, the working group also addressed the global challenges facing the governments of UN member states, including ecosystems and land administration security.
Issues related to accelerated digitalization in the region and beyond, the future role of land administration, sustainable development and protection of property rights were also discussed during the session.