Կադաստրի կոմիտեն դարձավ չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի անդամ
Մայիսի 29-ից հունիսի 2-ը Կադաստրի կոմիտեի պատվիրակությունը՝ ի դեմս ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի և կոմիտեի Անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանման ղեկավար Սարգիս Արամյանի, առաջին անգամ մասնակցում է ԱՄՆ-ի Ֆլորիդա նահանգի Օռլանդո քաղաքում ընթացող Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի (FIG) աշխատանքային շաբաթին:
Միջոցառման պաշտոնական բացման արարողության ժամանակ Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիան հաստատել է ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի անդամակցությունը: Սրանով միջազգային ևս մեկ հարթակում կապահովվի Հայաստանի Հանրապետության ներկայությունը՝ ի դեմս Կադաստրի կոմիտեի:
Կոմիտեն դարձել է Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի փոխկապակցված անդամ (Affiliate Member), իսկ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը՝ ակադեմիական անդամ:
Ֆեդերացիան միավորում է ավելի քան 120 երկրների ներկայացուցիչների և խթանում է չափագրողների միջև մասնագիտական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը՝ նպատակ ունենալով նպաստել հանրության մշտապես փոփոխվող  կարիքների բավարարմանը և կայուն զարգացման ապահովմանը:
Կադաստրի կոմիտեի անդամակցությունը վերոնշյալ կազմակերպությանը կնպաստի միջազգային մասնագիտական կազմակերպությունների և անհատների հետ համագործակցության ընդլայնմանը, կընդգծվի չափագրման  կարևորությունը հասարակության, շրջակա միջավայրի և տնտեսության բարելավման համար, կապահովվի հասանելիություն միջազգային գեոդեզիական համայնքի հետ փորձի փոխանակման համար։
Ասոցիացիայի փոխկապակցված անդամը հնարավորություն կունենա նաև հանձնաժողովի աշխատանքային խմբերի և Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի աշխատանքային խմբերում մասնակցելու գեոդեզիական պրակտիկայի և տարբեր թեմաների բազմաթիվ ասպեկտների մշակմանը, ներառյալ էթիկայի, չափանիշների, կրթական և մասնագիտական հարցերի քննարկումների, ինչպես նաև մաս կազմել համաշխարհային գեոդեզիական համայնքին, որի գործունեությունը  նպատակաուղղված է հասարակության կրթական և մասնագիտական դիրքերի բարելավմանը:

RA CADASTRE COMMITTEE AS A MEMBER OF THE INTERNATIONAL FEDERATION OF SURVEYORS
From May 29 to June 2, Head of the Committee Suren Tovmasyan and head of the Unified Real Estate Registration Subdivision Sargis Aramyan are participating to the working week of the International Federation of Surveyors (FIG) in Orlando, Florida, USA.
During the official opening ceremony of the event, the International Federation of Surveyors confirmed the membership of the RA Cadastre Committee. This will ensure the presence of the Republic of Armenia on another international platform.
The Cadastre Committee became an Affiliate Member of the International Federation of Surveyors, and the National University of Architecture and Construction of Armenia became an academic member.
The federation unites representatives of more than 120 countries and promotes the expansion of cooperation among surveyors in professional fields.
Membership of the Cadastre Committee in the above-mentioned organization will contribute to the expansion of cooperation with international professional organizations and individuals, will emphasize the importance of surveying for the improvement of society, environment and economy, will provide access to the exchange of experience with the international geodetic community.