Կադաստրի կոմիտեն դարձավ չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի անդամ
Մայիսի 29-ից հունիսի 2-ը Կադաստրի կոմիտեի պատվիրակությունը՝ ի դեմս ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի և կոմիտեի Անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանման ղեկավար Սարգիս Արամյանի, առաջին անգամ մասնակցում է ԱՄՆ-ի Ֆլորիդա նահանգի Օռլանդո քաղաքում ընթացող Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի (FIG) աշխատանքային շաբաթին:
Միջոցառման պաշտոնական բացման արարողության ժամանակ Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիան հաստատել է ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի անդամակցությունը: Սրանով միջազգային ևս մեկ հարթակում կապահովվի Հայաստանի Հանրապետության ներկայությունը՝ ի դեմս Կադաստրի կոմիտեի:
Կոմիտեն դարձել է Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի փոխկապակցված անդամ (Affiliate Member), իսկ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը՝ ակադեմիական անդամ:
Ֆեդերացիան միավորում է ավելի քան 120 երկրների ներկայացուցիչների և խթանում է չափագրողների միջև մասնագիտական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը՝ նպատակ ունենալով նպաստել հանրության մշտապես փոփոխվող  կարիքների բավարարմանը և կայուն զարգացման ապահովմանը:
Կադաստրի կոմիտեի անդամակցությունը վերոնշյալ կազմակերպությանը կնպաստի միջազգային մասնագիտական կազմակերպությունների և անհատների հետ համագործակցության ընդլայնմանը, կընդգծվի չափագրման  կարևորությունը հասարակության, շրջակա միջավայրի և տնտեսության բարելավման համար, կապահովվի հասանելիություն միջազգային գեոդեզիական համայնքի հետ փորձի փոխանակման համար։
Ասոցիացիայի փոխկապակցված անդամը հնարավորություն կունենա նաև հանձնաժողովի աշխատանքային խմբերի և Չափագրողների միջազգային ֆեդերացիայի աշխատանքային խմբերում մասնակցելու գեոդեզիական պրակտիկայի և տարբեր թեմաների բազմաթիվ ասպեկտների մշակմանը, ներառյալ էթիկայի, չափանիշների, կրթական և մասնագիտական հարցերի քննարկումների, ինչպես նաև մաս կազմել համաշխարհային գեոդեզիական համայնքին, որի գործունեությունը  նպատակաուղղված է հասարակության կրթական և մասնագիտական դիրքերի բարելավմանը:

Комитет кадастра РА стал членом Международной федерации геодезистов (FIG)
С 29 мая по 2 июня глава Комитета кадастра Сурен Товмасян и начальник Единого подразделения регистрации недвижимого имущества Саркис Арамян участвуют на Рабочей неделе Международной федерации геодезистов (FIG), которая проходит в Орландо, США.
Во время официальной церемонии открытия Международная федерация геодезистов подтвердила членство Комитета кадастра РА.
Отметим ,что Комитет кадастра стал аффилированным (Affiliate Member), а Национальный университет архитектуры и строительства Армении - академическим членом Международной федерации геодезистов.
Международная федерация объединяет представителей более 120 стран. FIG охватывает весь спектр профессиональных областей в глобальном геодезическом сообществе, в том числе геодезию, кадастр, оценку, картографию, геопространственные данные и предоставляет международную площадку для их обсуждения и развития.
Вступление Комитета в Международную федерацию геодезистов поспособствует расширению сотрудничества с международными профессиональными организациями и частными лицами.
Члены Федерации имеют возможность в составе рабочих групп комиссии и Международной федерации геодезистов участвовать в разработке многих аспектов геодезии, включая стандарты, научно-образовательные и профессиональные вопросы.