ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ․ ԱՍՏԱՆԱ
Սեպտեմբերի 15-ից 19-ը Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Աստանայում ընթանում է Երկրատարածական տեղեկատվության կառավարման մեխանիզմների բարելավման և կայուն զարգացման նպատակների իրականացման խթանման վերաբերյալ փորձագիտական խորհրդակցություն-հանդիպումը, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի, Հարավային Ասիայի և հարևան երկրների համար ՄԱԿ-ի ինտեգրված երկրատարածական տեղեկատվության շրջանակի (UN-IGIF) վերաբերյալ «Երկրատարածական ռազմավարությունների իրականացում. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով աշխատաժողովը։
Միջոցառումներին մասնակցում է Կադաստրի կոմիտեի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ Կարեն Գրիգորյանը:
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձել են երկրատարածական տեղեկատվության ստեղծման և կառավարման ոլորտում առկա իրավիճակին, առանձին երկրների գրանցած արդյունքներին, մարտահրավերներին ու առաջընթացի հնարավորություններին՝ ի նպաստ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման:
Մասնակիցները քննարկել են նաև տվյալների մատչելիության, թվային գործիքների ստեղծման, հասանելիության բարելավման, բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության և թվայնացման կիրառման, ինչպես նաև Ինտեգրված երկրատարածական տեղեկատվական շրջանակի (IGIF) իրականացմանն առնչվող հարցեր։
Կադաստրի կոմիտեի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ Կարեն Գրիգորյանը ներկայացրել է տարածական տվյալների ոլորտում լիազոր պետական կառավարման մարմնի՝ Կադաստրի կոմիտեի կողմից նախաձեռնված միջոցառումները, ներկայում իրականացվող քայլերը, ՀՀ–ում տարածական տվյալների ստեղծման, մշակման և կիրառման առանձնահատկությունները։
Անդրադարձ է կատարվել ազգային տարածական տվյալների ենթակառուցվածքի ստեղծման աշխատանքներին։
Կներկայացվեն նաև նոր բազմաֆունկցիոնալ ազգային գեոպորտալի ներդրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, սերվերային համակարգի տեղադրման և ծրագրային ապահովման, կադաստրային և քարտեզագրական մոդուլի գործարկման ուղղությամբ իրականացված քայլերը։

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО: АСТАНА
С 15 по 19 сентября в столице Республики Казахстан — Астане — проходит Экспертная встреча по совершенствованию механизмов управления геопространственной информацией и ускорению реализации Целей устойчивого развития, а также Подрегиональный семинар по Рамочной структуре ООН по интегрированному управлению геопространственной информацией (UN-IGIF) для Центральной Азии, Южной Азии и соседних стран на тему: «Реализация геопространственных стратегий: вызовы и возможности»․
В мероприятиях принимает участие начальник Центра информационных технологий Комитета кадастра Карен Григорян.
В ходе обсуждений были рассмотрены текущая ситуация в сфере создания и управления геопространственной информацией, достигнутые результаты отдельных стран, существующие вызовы и перспективы дальнейшего прогресса в интересах реализации Целей устойчивого развития.
Участники также обсудили вопросы, связанные с доступностью данных, созданием цифровых инструментов, улучшением их доступности, применением высоких технологий, инноваций и цифровизации, а также реализацией Комплексной системы геопространственной информации.
Начальник Центра информационных технологий Комитета кадастра Карен Григорян представил мероприятия, инициированные Комитетом кадастра — уполномоченным государственным органом в сфере пространственных данных, — текущие шаги, а также особенности создания, обработки и применения пространственных данных в Республике Армения.
В дополнение были представлены работы, направленные на создание национальной инфраструктуры пространственных данных.
Были затронуты вопросы внедрения нового многофункционального национального геопортала, представлены выполненные шаги по установке серверной системы и программного обеспечения, а также по запуску кадастрового и картографического модулей.