ԿԱՅԱՑԱՎ ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ ԿԻՑ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Օգոստոսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում կայացավ կոմիտեի ղեկավարին կից հասարակական խորհրդի հերթական՝ չորրորդ նիստը, որն այս անգամ վարում էր կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը:
Քննարկվեցին և ամփոփվեցին նախորդ նիստի ընթացքում բարձրաձայնված և նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերը:
Խորհրդի անդամներին ներկայացվեց գնահատման ոլորտի զարգացման ծրագրի մշակման և դրա շրջանակներում աշխատանքների իրականացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեությունը, կազմակերպված հանդիպումների արդյունքները:
Ամփոփեցին առաջարկությունները և նախանշվեցին ոլորտի զարգացման ծրագրի մշակմանը միտված աշխատանքները։
Նիստի ընթացքում քննարկվեց «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ներկայացվեցին հասարակական խորհրդի անդամների մասնագիտական դիրքորոշումները, առաջարկություններն ու դիտողությունները օրենսդրական փաթեթում ներառված դրույթների վերաբերյալ։
Նիստի օրակարգում ներառված հաջորդ հարցը վերաբերում էր կադաստրային քարտեզներում առկա անճշտությունների առնչությամբ խորհրդի անդամների բարձրաձայնած հարցերին:
Քննարկվեցին կադաստրային քարտեզում անշարժ գույքի միավորի սխալի ուղղման վերաբերյալ օրենսդրորեն ամրագրված նոր կարգավորումները, մասնավորապես՝ Ազգային Ժողովի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 3-ին ընդունված «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքների հիմնական կարգավորումները:
Հավելենք, որ հասարակակական խորհրդի գործունեությունը հանրությանը ճշգրիտ և մատչելի տեղեկատվություն փոխանցելու կարևոր և շատ արդյունավետ հարթակ է, որի նպատակն է՝ ապահովել բաց և կիրառելի որոշումներ կայացնելուն նպաստող միջավայր, խրախուսել մասնակցային կառավարումը, շահառու խմբերին ներգրավել քաղաքականության մշակմանը և իրականացմանը, ապահովել հանրության հետ արդյունավետ ու թիրախային հաղորդակցություն:

REGULAR MEETING OF THE PUBLIC COUNCIL UNDER THE HEAD OF THE CADASTRE COMMITTEE HELD
On August 19, the fourth regular meeting of the Public Council under the Head of the Cadastre Committee was held at the Cadastre Committee. The meeting was chaired by Nane Ghazaryan, Deputy Head of the Cadastre Committee.
The issues raised during the previous meeting and included in the agenda were discussed and reviewed.
The members of the Council were presented with the activities of the working group established to develop a programme for the development of the valuation sector, as well as the results of the meetings held within this framework.
The recommendations were summarized, and the next steps towards developing the sector development programme were outlined.
The meeting also addressed the draft Law “On Making Amendments and Addenda to the Law on State Registration of Rights to Property” and the package of related draft laws.
The members of the Public Council presented their professional views, recommendations and comments on the provisions included in the legislative package.
Another item on the agenda concerned issues raised by Council members regarding inaccuracies identified in cadastral maps.
The participants discussed the new legislative regulations concerning the correction of errors related to real estate units reflected in cadastral maps, particularly the key provisions of the Law “On Making Addenda to the Law on State Registration of Rights to Property” and the Law “On Making an Amendment and an Addendum to the Law on Urban Development”, adopted by the National Assembly on July 3, 2026.
It should be noted that the Public Council serves as an important and effective platform for providing the public with accurate and accessible information. Its activities are aimed at fostering an environment conducive to open and informed decision-making, promoting participatory governance, engaging stakeholder groups in policy development and implementation, and ensuring effective and targeted communication with the public.