ԿԱՅԱՑԱՎ ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ ԿԻՑ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Օգոստոսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում կայացավ կոմիտեի ղեկավարին կից հասարակական խորհրդի հերթական՝ չորրորդ նիստը, որն այս անգամ վարում էր կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը:
Քննարկվեցին և ամփոփվեցին նախորդ նիստի ընթացքում բարձրաձայնված և նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերը:
Խորհրդի անդամներին ներկայացվեց գնահատման ոլորտի զարգացման ծրագրի մշակման և դրա շրջանակներում աշխատանքների իրականացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեությունը, կազմակերպված հանդիպումների արդյունքները:
Ամփոփեցին առաջարկությունները և նախանշվեցին ոլորտի զարգացման ծրագրի մշակմանը միտված աշխատանքները։
Նիստի ընթացքում քննարկվեց «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ներկայացվեցին հասարակական խորհրդի անդամների մասնագիտական դիրքորոշումները, առաջարկություններն ու դիտողությունները օրենսդրական փաթեթում ներառված դրույթների վերաբերյալ։
Նիստի օրակարգում ներառված հաջորդ հարցը վերաբերում էր կադաստրային քարտեզներում առկա անճշտությունների առնչությամբ խորհրդի անդամների բարձրաձայնած հարցերին:
Քննարկվեցին կադաստրային քարտեզում անշարժ գույքի միավորի սխալի ուղղման վերաբերյալ օրենսդրորեն ամրագրված նոր կարգավորումները, մասնավորապես՝ Ազգային Ժողովի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 3-ին ընդունված «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքների հիմնական կարգավորումները:
Հավելենք, որ հասարակակական խորհրդի գործունեությունը հանրությանը ճշգրիտ և մատչելի տեղեկատվություն փոխանցելու կարևոր և շատ արդյունավետ հարթակ է, որի նպատակն է՝ ապահովել բաց և կիրառելի որոշումներ կայացնելուն նպաստող միջավայր, խրախուսել մասնակցային կառավարումը, շահառու խմբերին ներգրավել քաղաքականության մշակմանը և իրականացմանը, ապահովել հանրության հետ արդյունավետ ու թիրախային հաղորդակցություն:

СОСТОЯЛОСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ ОБЩЕСТВЕННОГО СОВЕТА ПРИ РУКОВОДИТЕЛЕ КОМИТЕТА КАДАСТРА
19 августа в Комитете кадастра состоялось очередное, четвёртое заседание Общественного совета при руководителе Комитета. Заседание провела заместитель руководителя Комитета кадастра Нане Газарян.
В ходе заседания были рассмотрены и подведены итоги обсуждения вопросов, поднятых на предыдущем заседании и включённых в повестку дня.
Членам Совета была представлена информация о деятельности рабочей группы, созданной в целях разработки программы развития сферы оценочной деятельности и реализации соответствующих мероприятий, а также о результатах проведённых встреч и обсуждений.
Участники заседания обобщили поступившие предложения и наметили дальнейшие шаги, направленные на разработку программы развития отрасли.
В ходе заседания также был рассмотрен пакет проектов законов, предусматривающих внесение изменений и дополнений в Закон Республики Армения «О государственной регистрации прав на имущество», а также в ряд смежных законодательных актов.
Члены Общественного совета представили свои профессиональные позиции, предложения и замечания по положениям, включённым в рассматриваемый законодательный пакет.
Следующий вопрос повестки дня касался проблем, связанных с неточностями, содержащимися в кадастровых картах, на которые ранее обращали внимание члены Совета.
Были обсуждены новые законодательные механизмы исправления ошибок, допущенных при отображении единиц недвижимого имущества на кадастровых картах, в частности основные положения законов «О внесении дополнений в Закон Республики Армения «О государственной регистрации прав на имущество» и «О внесении изменения и дополнения в Закон Республики Армения» О градостроительной деятельности», принятых Национальным Собранием Республики Армения 3 июля 2026 года.
Следует отметить, что деятельность Общественного совета является важной и эффективной площадкой для обеспечения общественности достоверной и доступной информацией. Её целью является формирование среды, способствующей принятию прозрачных и практически применимых решений, развитие механизмов участия общественности в управлении, вовлечение заинтересованных сторон в процессы разработки и реализации государственной политики, а также обеспечение эффективной и адресной коммуникации с обществом.